Blog

Czym jest umowa śmieciowa? Jakie prawa ma pracownik?

22.11.2021

Prawa pracownika na umowie śmieciowej są znacznie ograniczone, w postaci braku regulacji wynikających z kodeksu pracy. Ze względu na niższe koszty utrzymania pracownika, są bardzo popularną praktyką wdrożoną przez wiele firm. Czy możesz jednak spodziewać się, że podpisując tego typu dokument, będziesz narażony na różnego typu nadużycia na śmieciówce?

Kiedy wprowadzono umowy śmieciowe?

Na wstępie warto zacząć, od tego, czym jest umowa śmieciowa. To popularne określenie definiuje umowy, które w żaden sposób nie chronią pracownika kodeksem pracy. Aktualnie stosowane są dwa rodzaje umów, które można określić mianem śmieciówek – umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Podpisując tego typu dokument, jako pracownik nie masz praw do płatnego urlopu, jeżeli nie posiadasz statusu ucznia lub studenta, musisz odprowadzać z pensji dodatkowe składki przeznaczone na fundusz zdrowotny oraz przez okres trwania umowy nie naliczają Ci się składki emerytalne.

Szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy wprowadzono umowy śmieciowe, można zastanowić się w pierwszej kolejności nad ich zasadnością. Dla pracodawcy umowa zlecenie i umowa o dzieło ma szereg korzyści w postaci obniżenia kosztów pracowniczych do minimum, brak obowiązującego okresu wypowiedzenia, co oznacza, że pracodawca z dnia na dzień może Cię poinformować o braku konieczności realizowania powierzonych zadań i zakończeniu współpracy. Ze względu na fakt, że prawa pracownika na umowie śmieciowej są mocno ograniczone, praktyka podpisywania umów cywilnoprawnych jest stosowana od kilkunastu lat i mimo licznych protestów, wciąż praktykowana przez wiele firm i zakładów szukających oszczędności.

Nadużycia na śmieciówce – gdzie zgłosić?

Kiedy wprowadzono umowy śmieciowe, można było zauważyć szereg wad, które mają swoje zastosowanie również dziś. Mimo licznych poprawek, w dalszym ciągu prawa pracownika na umowie śmieciowej są dość ograniczone, co może wpływać na liczne nadużycia na śmieciówce. Oprócz braku wspomnianego urlopu i dostępu do licznych świadczeń pracownicy zatrudnieni w charakterze zleceniobiorcy nie mają dostępu do powszechnie stosowanego wśród osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, co może się przekładać na brak możliwości wykorzystania dostępnej zapomogi finansowej, czy dofinansowania przyzakładowych żłobków i przedszkoli dla osób posiadających małe dzieci. Ogromnym problemem, z jakim muszą mierzyć się kobiety zatrudnione na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło jest całkowity brak ochrony ciężarnych, co oznacza, że w przypadku zajścia pracownicy w ciąże, właściciel firmy ma prawo do rozwiązania umowy bez podawania przyczyny.

Jeżeli masz do czynienia z licznymi nadużyciami dotyczącymi podpisywanych z Tobą umów śmieciowych, po upływie umownego czasu nie otrzymujesz umowy o pracę, jak pozostali pracownicy firmy, możesz zgłosić swoje wątpliwości do Inspekcji Pracy, która szczegółowo przeanalizuje sytuację i zleci kontrolę pracodawcy. Aby dowiedzieć się więcej na temat prawa pracy oraz czym jest umowa śmieciowa, warto skorzystać z informacji dostępnych na Whiblo.pl

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś,
aby dowiedzieć się więcej.

Z przyjemnością opowiemy Ci o naszym produkcie i jego zaletach!