Blog

Jak rozmawiać o podwyżce?

28.02.2022

Wielu pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce ze swoim przełożonym. Nie da się ukryć, że jest to dość stresująca sytuacja dla obu stron. Aby dobrze się przygotować, a także zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, przygotuj się do spotkania oraz przemyśl, co chciałbyś powiedzieć. Sprawdź, kiedy jest dobry moment na poproszenie o podwyżkę oraz jak o niej rozmawiać z pracodawcą.

Kiedy rozmawiać o podwyżce – jaki moment wybrać?

Rozmowy na temat podwyżki są często trudne, a także stresujące dla wielu pracowników. Aby taka rozmowa przebiegła dobrze, a nawet zakończyła się sukcesem, to powinna zostać zaplanowana i zrealizowana w odpowiednim momencie. To sprawa poważna oraz ważna dla ciebie, dlatego warto poruszyć ją, kiedy twój szef ma wolną chwilę. Warto zatem umówić się z przełożonym na konkretny dzień i godzinę. Możesz być wtedy pewien, że poświęci ci więcej czasu oraz będzie mógł dokładnie wysłuchać tego, co masz do powiedzenia.

Powinieneś pamiętać o tym, że nie każdy moment jest dobry, aby prosić o podwyżkę. Dlatego dobrze jest zorientować się w obecnej sytuacji firmy, a także dowiedzieć się, jakie są uwarunkowania ekonomiczne. Twój pracodawca może nie dysponować zbyt wysokim budżetem, przez co nie będzie mógł pozwolić sobie na podwyższenie twojej pensji, bez względu na twoje dotychczasowe osiągnięcia oraz kompetencje.

Jak zacząć rozmowę o podwyżkę?

Jeżeli zastanawiasz się jak rozmawiać z szefem o podwyżce, musisz pamiętać, aby przygotować sobie odpowiednie argumenty. Warto zatem używać uzasadnień rzeczowych i opartych na faktach. Rozmawiając z pracodawcą, należy pamiętać o tym, aby wspomnieć o najważniejszych kwestiach, które mogą mieć wpływ na to, czy otrzymasz podwyżkę. Wspomnij, że:

  • wpłynąłeś na wyniki firmy – pozyskałeś nowych klientów, załatwiłeś nowy przetarg lub zlecenie,
  • zdobyłeś nowe umiejętności – twoje kwalifikacje są wyższe, niż gdy zaczynałeś pracę w firmie,
  • przejąłeś więcej obowiązków – z powodu odejścia pracownika, jego obowiązki zostały powierzone tobie, co sprawia, że musisz pracować więcej niż do tej pory,
  • otrzymałeś bardziej odpowiedzialne stanowisko – wyższa posada oznacza nie tylko więcej zadań, lecz także odpowiadasz za więcej kwestii w przedsiębiorstwie,
  • zastanawiasz się nad nową ofertą pracy – twoje umiejętności są tak wysokie, że zainteresowała się tobą inna firma. Warto ten fakt wykorzystać podczas negocjacji podwyżki.

Rozmowa o podwyżce to sytuacja, która dla pracodawców jest naturalna. Jednak, żeby otrzymać zadowalające dla ciebie wynagrodzenie, musisz wiedzieć jak rozmawiać o podwyżce. Oprócz stosownych argumentów uświadom pracodawcy, jakie masz zalety. Możesz również zaproponować wysokość podwyżki lub ją negocjować.

Dobrze przeprowadzone spotkanie nie zawsze musi kończyć się z korzyścią dla ciebie. Możesz nie otrzymać upragnionej podwyżki. Jednak nie warto wówczas emocjonalnie podchodzić do decyzji pracodawcy. Dowiedz się, co wpłynęło na taki werdykt, co powinieneś zmienić lub poprawić, aby móc starać się o wyższą pensję.

Jeżeli uważasz, że twoje wynagrodzenie jest stanowczo za niskie, a twój szef stale nie chce go zwiększyć, mimo że twoi współpracownicy dostają podwyżki. To możesz taką nieprawidłowość zgłosić za pomocą aplikacji Whiblo, stworzoną przez Braf.tech. W ten sposób anonimowo zgłosisz niepoprawności w firmie, które zostaną rozwiązane wewnątrz, bez narażania przedsiębiorstwa na utracenie dobrego imienia.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś,
aby dowiedzieć się więcej.

Z przyjemnością opowiemy Ci o naszym produkcie i jego zaletach!