Cyfrowe narzędzia do zgłaszania nieprawidłowości ułatwiają pracownikom informowanie o ewentualnych naruszeniach, do których może dochodzić w danej organizacji. Specjalne aplikacje gwarantują sygnalistom bezpieczeństwo i anonimowość. Przedsiębiorcom z kolei umożliwiają mierzenie się z nieprawidłowościami, pozwalając kreować stabilne środowisko pracy i wzmacniać reputację firmy.
Dlaczego warto stosować cyfrowe narzędzia do sygnalizowania nieprawidłowości?
Konieczność utworzenia poufnych kanałów umożliwiających zgłaszanie nieprawidłowości wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937. Obecnie w Polsce trwają pracę nad ustawą o sygnalistach. Dlatego warto już teraz przygotować się na konieczność wdrożenia w firmie odpowiednich procedur i rozwiązań. Warto zauważyć również, że wzrost świadomości etyki biznesu, jego przejrzystości i odpowiedzialności, spowodował wzrost oczekiwań społecznych odnośnie do przestrzegania prawa przez przedsiębiorstwa i organizacje także wewnątrz swoich struktur.
Cyfrowe systemy sygnalizowania nieprawidłowości to platformy internetowe oraz aplikacje mobilne, które pozwalają na szybkie i bezpieczne zgłaszanie nieetycznych czy niezgodnych z prawem zachowań oraz działań. Tego rodzaju narzędzia whistleblowingowe są zawansowane technologicznie, dzięki czemu zapewniają pełną ochronę danych i anonimowość. Stanowią więc łatwo dostępny i w pełni poufny kanał dla sygnalistów.
Aplikacje dla sygnalistów vs. tradycyjne narzędzia
Narzędzia cyfrowe w wielu aspektach mają znaczącą przewagę nad kanałami tradycyjnymi. Jaką?
- Dostęp z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie – aplikacja dla sygnalistów jest narzędziem, po które możemy sięgnąć niezależnie od tego, czy wykonujemy swoją pracę w biurze, jesteśmy na home office, w delegacji czy przebywamy na urlopie.
- Pełna anonimowość i bezpieczeństwo – zapewnienie poufności ma ochronić osoby zgłaszające nieprawidłowości przed ewentualnym odwetem. Aplikacje korzystające z zaawansowanych technologii są w stanie zapewnić użytkownikowi pełną ochronę tożsamości na poziomie, którego osiągnięcie jest niezwykle trudne przy zastosowaniu tradycyjnych metod.
- Intuicyjna obsługa – nie da się ukryć, że cyfrowe narzędzia do zgłaszania nieprawidłowości upraszczają i usprawniają cały proces. Są łatwe w obsłudze, dlatego mamy pewność, że zbyt skomplikowana procedura nie zniechęci sygnalisty do dokonania zgłoszenia.
- Przejrzystość i funkcja raportowania – aplikacje dla sygnalistów gromadzą dane, a także oferują różne funkcje przestawiania ich w postaci wykresów. Zebrane informacje można dowolnie filtrować i je organizować, a z otrzymanych zgłoszeń generować raporty.
- Zgodność z wymogami prawa – omawiane narzędzia cyfrowe tworzone są na postawie wytycznych unijnej dyrektywy. Mogą być też aktualizowane w razie zmiany przepisów.
Aplikacja do zgłaszania wykroczeń czy skrzynka mailowa?
Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie firmowej skrzynki mailowej jako kanału zgłaszania nieprawidłowości. Rozwiązanie to ma jednak wiele wad, a przede wszystkim nie daje gwarancji bezpieczeństwa i pozwala na stosunkowo łatwe namierzenie nadawcy – nie zapewnia zatem również poufności, jaką bezsprzecznie daje apka.
Więcej na temat wyższości aplikacji dla sygnalistów nad skrzynką mailową przeczytasz tutaj.