Blog

Czy monitoring w miejscu pracy jest legalny? Odpowiadamy

10.12.2021

Monitoring w pracy powoduje, że wielu pracowników się buntuje. Jednak pracodawcy często kontrolują swoich podwładnych bez ich wiedzy, chcą nadzorować ich pracę, a także mieć na uwadze, czy ich własność nie została zniszczona lub ukradziona. Monitoring bez wiedzy może mieć swoje konsekwencje prawne. Dowiedz się, jak wygląda prawo w przypadku monitoringu na terenie pracy oraz co grozi za nie poinformowanie o tym pracownika.

Kamery w pracy a prawo

Czy monitoring w miejscu pracy jest legalny? Zgodnie z art. 22 [2] Kodeksu Pracy, pracodawca ma możliwość stosować nadzór nad terenem zakładu lub terenem wokół w postaci kamer, które umożliwią mu obserwacje. Jednak tylko w przypadkach, kiedy będzie to niezbędne:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom,
  • ochrona placówki,
  • kontrola produkcji,
  • ochrona danych poufnych, które nie powinny wydostać się poza zakład.

Jako pracodawca możesz zadbać o swoich pracowników, a także zapobiegać kradzieży, ujawnieniom ważnych informacji. Oczywiście istotne jest także nadzorowanie produkcji, tak, aby wyroby, które wychodzą z przedsiębiorstwa były jak najlepszej jakości. Są to przypadki, w których możesz zainstalować takie urządzenie. Pamiętając, że powinny Ci służyć do tych określonych czynności. Dodatkowo pracownicy powinni zostać poinformowani, że tego typu kontrola jest obecna w wyznaczonych przez Ciebie miejscach.

Monitoring w pracy bez wiedzy pracownika

Pracodawca ma obowiązek poinformować swoich pracowników o zakładaniu monitoringu, nie później niż 2 tygodnie przed jego założeniem. Taką informację powinieneś również złożyć na piśmie, zanim dopuścisz podwładnych do pracy. Jeżeli monitoring dotyczy osób, powinien zostać wyraźnie i jasno oznaczony, a także wskazane powinny zostać pomieszczenia, w których będzie się znajdował. Nie później niż dzień przed uruchomieniem.

Dodatkowo twoim zadaniem jest przekazanie szczegółowych informacji na ten temat:

  • celu monitoringu,
  • zakresu,
  • sposobu zastosowania monitoringu na terenie zakładu.

Przekaz ten powinien znaleźć się w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. Jeżeli spełnisz wszystkie warunki, które są określone w Kodeksie Pracy, masz prawo odmowy wyrażenia zgody pracownika na rejestracje jego wizerunku.

Musisz mieć także świadomość, że podlegasz przepisom rozporządzenia RODO od momentu, w którym zaczynasz nagrywanie. W ten sposób przetwarzasz dane osobowe, jakim jest wizerunek. Stajesz się także administratorem danych osobowych. Dlatego też monitoring powinien być dostosowany nie tylko do przepisów Kodeksu Pracy, ale również do RODO.

Obrazy z nagrań mogą zostać wykorzystane tylko i wyłącznie do celów, do których zostały zebrane. Co oznacza, że nie mogą zostać wykorzystane do żadnego innego użytku. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest wymagana zgoda pracownika na monitoring, a jedynie sam fakt jego wiedzy o tym zdarzeniu.

Nie wolno Ci natomiast wprowadzać monitoringu w innych celach niż te przedstawione. Nie możesz sprawdzać zachowania swoich podwładnych oraz ich efektywności. Jeżeli zdecydujesz się na zainstalowanie kamer, w miejscu, które przekracza prywatność osób zatrudnionych, to pracownik może od Ciebie żądać zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych.

Teraz już poznałeś odpowiedź na pytanie, czy monitoring w miejscu pracy jest legalny? Oczywiście, że jest, ale tylko pod pewnymi względami. Twoi pracownicy powinni czuć się nie tylko bezpiecznie, ale również komfortowo, nie możesz przekraczać ich strefy prywatnej. Warto też wspomnieć, że monitoring powinien udostępniać tylko sam obraz bez możliwości rejestrowania dźwięku.

W przypadku, gdy szef łamie dane postanowienie i nie stosuje się do zasad, można to zgłosić za pomocą aplikacji whiblo, która pozwala na anonimowe dostarczanie wiadomości na temat łamania prawa w zakładzie pracy. W ten sposób można szybko i sprawnie rozwiązać wszelkie nieścisłości, zanim wszystko trafi na bardziej oficjalną, drogę sądową. To pomoże również na wyjaśnienie nieporozumień i zachowanie renomy o firmie, której dobre imię nie zostanie w żaden sposób naruszone.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś,
aby dowiedzieć się więcej.

Z przyjemnością opowiemy Ci o naszym produkcie i jego zaletach!