Blog

Jak odmówić szefowi zmiany stanowiska pracy?

27.12.2021

Pracujesz już jakiś czas w firmie na stanowisku, na które aplikowałeś. Jednak bardzo dobrze radzisz sobie w pracy i Twój szef postanawia zmienić Twoją posadę lub przydzielić Ci awans. Ta perspektywa wcale Cię nie cieszy, ponieważ Twoja obecna rola odpowiada Ci najbardziej z różnych względów prywatnych i zawodowych. Sprawdź, jak odmówić szefowi zmiany stanowiska pracy i jakie są tego konsekwencje.

Czy pracodawca może zmienić stanowisko pracy?

Pracodawca może i ma prawo do zmiany obecnych warunków pracy pracownika, ale może tego dokonać za porozumieniem zmieniającym. Artykuł 29 § 4 mówi o tym, że porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie. Dodatkowo pracodawca może zmienić warunki pracy oraz stanowisko za pomocą narzędzi takich jak:

  • wypowiedzenie zmieniające pisemne,
  • zobowiązanie pracownika do innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Wypowiedzenie zmieniające musi określać zmianę warunków pracy, a także odpowiedni czas odwołania od tych warunków, które zostały zaproponowane przez pracodawcę. Czas ten wynosi połowę tego okresu. Wypowiedzenie powinno zostać także skonsultowane ze związkami zawodowymi, które działają na terenie zakładu.

W przypadku, gdy pracownik uzna, że zaproponowane mu warunki są gorsze niż do tej pory, może odmówić ich przyjęcia. Jeśli pracownik nie zgłosi, że nie akceptuje nowych założeń do końca okresu wypowiedzenia, to po jego upływie, automatycznie wprowadzane są nowe ustalenia.

Jak odmówić szefowi zmiany stanowiska pracy? Najlepiej zrobić to w sposób prosty, pamiętając przede wszystkim o uprzejmości i szczerości. Należy pamiętać o tym, że mogą z tego powodu pojawić się dla Ciebie nieprzyjemne skutki. Pracodawca nie może zmusić Cię natomiast do wykonywania innych obowiązków niż te zapisane w umowie o pracę.

Pracownik powinien sumiennie wykonywać swoją pracę i starannie oraz wypełniać polecenia przełożonego. Jednak pracownik nie musi stosować się do dyspozycji, które nie dotyczą jego stosunku pracy. Aby pracodawca mógł zlecić podwładnemu wykonywanie innej pracy lub na podobnym stanowisku, muszą zostać spełnione warunki.

Jak odmówić przyjęcia awansu?

Jako pracownik możesz w formie pisemnej, bądź ustnej wyrazić swój sprzeciw i nie zgodzić się na nowe warunki pracy. W tym momencie dochodzi do ustania stosunku pracy i końca wypowiedzenia. W przypadku, gdy nie chcesz zmieniać stanowiska, nie następuje porozumienie zmieniające. Możesz je zawrzeć wówczas, gdy Twoje nowe stanowisko będzie na takim samym poziomie, jak Twoje obecne.

Pracownik, który zamierza zrezygnować z awansu, musi także liczyć się z konsekwencjami. Pracodawca zgodnie z art. 42 § 1-3 kodeksu pracy ma prawo zastosować wypowiedzenie zmieniające, w którym wprowadzi zmiany dotyczące warunków dotychczasowej umowy o pracę. Jeżeli jako pracownik nie zgodzisz się na nowe okoliczności, możesz zostać zwolniony. Przysługuje Ci odwołanie się do sądu pracy, ale tylko w niektórych przypadkach.

Oczywiście masz prawo do odmowy awansu, w przypadku, gdy obecne stanowisko Ci odpowiada. Wszystko jednak zależy od Twojego pracodawcy, który z powodu Twojej rezygnacji może znaleźć inną osobę lub spróbować pójść z Tobą na kompromis. Zwolnienie w wielu przypadkach to ostateczność i wyjście awaryjne dla wielu przełożonych.

Jeżeli zastanawiasz się, jak odmówić szefowi zmiany stanowiska pracy, ale tym samym boisz się o utratę nowej posady, to najlepszym wyjściem będzie szczera rozmowa. Możesz wyjaśnić, że obecnie jesteś zaangażowany w przydzielone Ci zadanie i zmiana dla Ciebie nie będzie teraz korzystna. Dodatkowo możesz poratować się opinią osoby, która jest wyżej od Ciebie i poprze Twoje zdanie u Twojego pracodawcy.

Jeśli Twoja organizacja jest zobowiązana Ustawą o ochronie sygnalistów do wdrożenia tego rodzaju systemu, to możesz skorzystać z prawa anonimowego zgłoszenia nieprawidłowości.

Whiblo pomoże Ci kontrolować niepożądane sytuacje i naruszenia prawa w Twojej firmie. Dzięki tej aplikacji dowiesz się co dzieje się w Twojej organizacji. Można anonimowo zgłaszać wszystkie nieprawidłowości, które Cię zaniepokoją. To intuicyjna aplikacja dla sygnalistów, która pozwoli na szybkie rozwiązanie spraw.

Jeśli chcesz wdrożyć system ochrony sygnalistów w swojej organizacji, wykorzystaj zaawansowane możliwości platformy whiblo.

Poznaj ofertę lub zarezerwuj bezpłatną konsultację.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś,
aby dowiedzieć się więcej.

Z przyjemnością opowiemy Ci o naszym produkcie i jego zaletach!