Kolejny numer ESG: raportowanie niefinansowe jest już dostępny. Ukazał się 26 września, czyli dokładnie jeden dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów. Dlatego zagadnienia ochrony sygnalistów i raportowania ESRS zdominowały to wydanie.
Rafał Barański: Praktyczne wskazówki, jak wdrożyć nowe regulacje
W pierwszym artykule Rafał, CEO braf.tech, twórcy aplikacji whiblo, dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem i radzi, jak prawidłowo wdrożyć system ochrony sygnalistów w organizacji. Mogłoby się wydawać, że to trochę “po herbacie”… Nic bardziej mylnego!
Dopiero teraz, gdy nowe prawo jest w mocy, nastąpi realny test rozwiązań stosowanych w przedsiębiorstwach, firmach, urzędach. Będzie czas na realną ocenę skuteczności wdrożonych rozwiązań i eliminację błędów.
Firma braf.tech specjalizuje się w aplikacjach do wspomagania compliance. Z systemu whiblo korzystają obecnie firmy z sektora finansowego i ubezpieczeń, producenci i dystrybutorzy, samorządy, biura rachunkowe i wiele innych. Na whiblo swój system zgłaszania naruszeń oparł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli UOKiK.
Dlatego whiblo jest rozwiązaniem, które może służyć za benchmark dla innych systemów. Sprawdź referencje.
Ochrona sygnalistów to nie tylko aplikacja!
W artykule Barański wyjaśnia krok po kroku rolę systemu ochrony sygnalistów, jego znaczenie w polityce ESG organizacji, przedstawia kolejne etapy wdrożenia i omawia zakres dokumentacji wdrożenia.
Jednym z najważniejszych elementów systemu ochrony sygnalistów jest zapewnienie pełnej zgodności z RODO i ochrony tożsamości sygnalisty. To może się okazać szczególnie trudne w sytuacji, gdy kanałem do zgłaszania naruszeń jest dedykowany adres e-mail lub specjalny numer telefonu. Autor przestrzega przed zagrożeniami wynikającymi z takich rozwiązań.
Jeśli szukasz wsparcia we wdrożeniu systemu ochrony sygnalistów w Twojej organizacji,
zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertami whiblo.
Co jeszcze w ESG: raportowanie niefinansowe?
Temat ochrony sygnalistów jest pośrednio lub bezpośrednio obecny w innych publikacjach w tym numerze. Oto lista tematów pozostałych artykułów. Polecamy lekturę!
- ESRS S2 – pracownicy w łańcuchu wartości
- Obowiązki i wyzwania związane z raportowaniem ryzyka społecznego
- Dyrektywa CSRD i ryzyka naruszeń o podłożu ekonomicznym
- Obowiązki i raportowanie ESG jako kluczowy element strategii przedsiębiorstw
- Obowiązki ESG i korzyści dla firm ze zrównoważonego podejścia do klimatu
- Rosnąca dynamika ESG – zrównoważony rozwój i biznesowa szansa
- Wdrożenie i raportowanie CSDDD
- Ryzyko oszustwa dotyczące sprawozdań ESG
- XBRL dla ESG
- Wybór narzędzi wspomagających raportowanie ESG
O miesięczniku ESG: raportowanie niefinansowe
Miesięcznik „ESG: raportowanie niefinansowe” wydawany przez Rzeczpospolitą koncentruje się na zagadnieniach związanych z raportowaniem niefinansowym, które staje się coraz bardziej istotne w kontekście regulacji prawnych oraz oczekiwań rynku. Publikacja ta dostarcza aktualnych informacji na temat wymogów dotyczących raportowania ESG, które obejmują aspekty środowiskowe, społeczne oraz ładu korporacyjnego.
Miesięcznik omawia nowe regulacje, takie jak dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), które nakładają obowiązki na przedsiębiorstwa w zakresie ujawniania informacji niefinansowych.
Czasopismo dostępne jest w prenumeracie, archiwalne numery można zakupić online, w wersji PDF.
Interesują Cię zagadnienia związane z raportowaniem niefinansowym ESG? Sprawdź wpisy poświęcone tej tematyce.
Źródło ilustracji tytułowej: skan okładki ESG: raportowanie niefinansowe