W ostatnich dniach lutego zostaliśmy zaproszeni do udziału w VIII Forum Compliance Officer, organizowanej przez wydawnictwo Bonnier Business, wydawcę m.in. Pulsu Biznesu. W jednym z paneli dyskusyjnych wziął udział Rafał Barański, ceo braf.tech i współtwórca whiblo. Oto krótkie podsumowanie tego wydarzenia.
VIII Forum Compliance to jedna z najbardziej prestiżowych konferencji w Polsce poświęconych szeroko pojętej tematyce compliance, czyli zgodności organizacji z przepisami i regulacjami prawnymi. Zmieniająca się legislacja, kryzys gospodarczy, obowiązki w raportowaniu ESG, nowe technologie czy geopolityka – wszystko to tworzy nowe wyzwania wobec firm czy instytucji i kształtuje ich przyszłe działania. Forum Compliance Officer to doskonała okazja do spotkań, dyskusji i wymiany wiedzy pomiędzy dziesiątkami ekspertów-praktyków, którzy na co dzień zajmują się tą tematyką i inicjują różne ciekawe rozwiązania w strukturach swoich organizacji. Podczas wydarzenie, omawiane były więc m.in. tematy nowych kierunków rozwoju i trendów w compliance, polityki ESG, compliance w sektorze finansowym, wpływu AI i RPA na zapewnienie zgodności działania firmy czy whistleblowingu.
Jak zapewne przypuszczacie, ten ostatni aspekt interesował nas najbardziej, bowiem Rafał Barański, ceo braf.tech i współtwórca whiblo wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Technologie w procesie whistleblowingu a ochrona sygnalistów”. Do udziału w panelu zaprosił nas Robert Gnieździa, radca prawny specjalizujący się tematyce compliance i ochrony sygnalistów, właściciel strony ochrona-sygnalistów.pl, a także wielki promotor różnego rodzaju rozwiązań technologicznych wspierających organizacje w tym obszarze. W ubiegłym roku, mieliśmy już okazję prezentować whiblo w ramach cyklu webinarów na temat aplikacji do whistleblowingu prowadzonych przez Roberta Gnieździę i jak widać, nasze rozwiązanie przypadło mu do gustu.
Nasz panel był najbardziej techniczny z wszystkich dyskusji, jakie miały miejsce podczas tego wydarzenia. Poza Rafałem Barańskim, udział wzięli w nim także przedstawiciele 3 innych, popularnych dostawców rozwiązań do zgłaszania nadużyć w firmach i instytucjach. Jak w takich przypadkach często bywa, każda firma starała się uwypuklić zalety swojej aplikacji, ale moderator zawsze sprawnie regulował temat dyskusji. My skupiliśmy się na dwóch aspektach, które wg. nas są najistotniejsze z punktu widzenia działania takiego systemu. Pierwszy z nich to wsparcie organizacji, a zwłaszcza osób oraz działów w procesie przyjmowania i przetwarzania zgłoszeń od sygnalistów. Drugi, który z uwagi na postępującą cyfrową transformację i zmiany sposobie pracy jest nawet istotniejszy, czyli zapewnienie bezpieczeństwa informacji i przechowywania danych uzyskanych w procesach whistleblowingowych.
Równie ciekawe i ważne były rozważania Roberta Gnieździ, który próbował określić wpływ aktualnych trendów technologicznych – sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, na rozwiązania whistleblowingowe. Wspólnie zastanawialiśmy się czy oraz w jaki sposób te technologie mogą pomóc firmie i sygnalistom oraz czy wpłyną na większą automatyzację i efektywność działów compliance? Na razie te pytania pozostały bez odpowiedzi i w sferze domysłów, ale warto śledzić rozwój sztucznej inteligencji i narzędzi takich jak ChatGPT, bo w ostatnim czasie zmiany następują niezwykle szybko, a możliwości AI są ogromne, chociaż jeszcze trudne do dokładnego oszacowania.
Na koniec warto pochwalić organizatorów wydarzenia, bo pod względem merytorycznym oraz organizacyjnym wszystko było bardzo dopracowane. Bardzo aktywni byli także uczestnicy konferencji, którzy zadali każdemu z panelistów wiele pytań. Z drugiej strony, na pewno też nasza dyskusja i rozwiązania, o których opowiadaliśmy wzbudziły duże zainteresowanie, bowiem po części oficjalnej wiele osób dopytywało nas o szczegóły aplikacji, możliwości zaaranżowania indywidualnej prezentacji, a nawet wdrożenia!
Z naszego punktu widzenia, jako twórcy aplikacji, konferencja była bardzo udana i miała ważny aspekt edukacyjny. Po raz kolejny okazało się, że twórcy technologii, a w tym przypadku aplikacji dla sygnalistów, niosą kaganek oświaty w tematyce whistleblowingu, podczas gdy inne strony w tym procesie milczą. Nadal nie mamy bowiem żadnych informacji o statusie polskiej ustawy – czy ostatnia jej wersja będzie tą ostateczną oraz kiedy możemy spodziewać się jej procedowania w sejmie. Podobne wnioski można wysnuć śledząc publikację w mediach – od dłuższego czasu praktycznie nic się nie dzieje w tym temacie. Taka konferencja jest więc dobrą okazją, aby taką wiedzę przekazywać, opowiadać o dobrych praktykach i motywować firmy do działania.